wrz
27
2021

Banki kryptowalut

Dowiedz się, jak możesz korzystać z banków kryptowalutowych, aby inwestować w kryptowaluty i bezpiecznie przechowywać swoje inwestycje w aktywa cyfrowe.

Co to jest kryptowaluta?

Prawdopodobnie słyszałeś o bitcoinie. To “”internetowe pieniądze””, które w pewnym momencie zmieniły swoją wartość z kilku dolarów na ponad 20 000 dolarów. Cóż, bitcoin jest tym, co nazywamy kryptowalutą.

Kryptowaluta to otwarta, nieograniczona, zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa w oparciu o system księgowości zwany “”blockchain””. Każdy na świecie, kto ma dostęp do Internetu, może używać kryptowaluty do przechowywania, wysyłania i otrzymywania pieniędzy przez Internet.

Mówiąc prościej, kryptowaluta jest cyfrową walutą (lub aktywem), która funkcjonuje w Internecie i może być przedmiotem obrotu i/lub może być wykorzystywana w taki sam sposób, jak tradycyjne waluty.

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą i jest zdecydowanie najbardziej znaną kryptowalutą. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2009 roku, kapitalizacja rynkowa tej waluty cyfrowej wzrosła do ponad 200 miliardów dolarów, a jeden bitcoin (BTC) jest obecnie wart ponad 10 000 dolarów.

Oprócz zastosowania jako system płatności online, bitcoin (i wiele innych kryptowalut) stał się również popularnym aktywem inwestycyjnym. Dziś nawet inwestorzy z Wall Street i firmy z listy Fortune 500 kupują “”cyfrowe złoto”” – bitcoin.

Czym jest Blockchain?

Blockchain

  • Kryptowaluty – znane również jako waluty cyfrowe, aktywa cyfrowe i krypto-aktywa – zazwyczaj działają na publicznym blockchainie, który działa jak zaburzona księga, która rejestruje wszystkie transakcje publicznie i w czasie rzeczywistym, ale bez podawania szczegółów stron zaangażowanych w transakcje.
  • Blockchain składa się z wielu rozproszonych węzłów (uczestników sieci), które zapewniają – dzięki połączeniu kryptografii i ekonomii zakodowanej w protokole kryptowalutowym – że przetwarzane są tylko poprawne dane. Dlatego tylko “”prawdziwe”” transakcje są potwierdzane przez blockchain i zapisywane w nim, co sprawia, że technologia blockchain jest niewiarygodnie bezpieczną siecią dla cyfrowych pieniędzy i przechowywania danych dowolnego rodzaju.
  • Z punktu widzenia inwestora kryptowalutowego, główną rzeczą, którą należy wiedzieć o blockchainie jest to, że jest to podstawowa technologia, która przetwarza i zabezpiecza Twoje transakcje kryptowalutowe.

Czym są banki kryptowalut?

Banki kryptowalut to aplikacje do bankowości kryptowalutowej i inwestycji, które pozwalają użytkownikom łatwo i bezpiecznie kupować, sprzedawać i przechowywać aktywa cyfrowe.

W przeciwieństwie do samodzielnych portfeli kryptowalutowych, banki kryptowalut zazwyczaj posiadają w zestawie oprócz portfeli kryptowalutowych także konta bankowe z ubezpieczeniem rządowym oraz przedpłaconą kartę debetową. Co więcej, dostawcy usług bankowości kryptowalutowej są zazwyczaj objęci regulacjami prawnymi.

Pionierami w przestrzeni banków kryptowalutowych są Bitwala, Coinbase i Wirex, które jako jedne z pierwszych zaoferowały pełną obsługę bankowości kryptowalutowej. Ale lista banków kryptowalutowych szybko rośnie – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie – ponieważ stary świat finansów wyłania się z odważnym, nowym światem kryptowalut.

Dla osób, które po raz pierwszy inwestują w kryptowaluty, założenie konta w banku kryptowalutowym może być najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem na rozpoczęcie działalności.

Jak bardzo ryzykowne jest inwestowanie w kryptowaluty?

Wartości walut cyfrowych – zwłaszcza tych o mniej ugruntowanej pozycji niż bitcoin – mają tendencję do dość agresywnych wahań cen. Oznacza to, że jednego dnia możesz zyskać 10%, a następnego spaść o 20%. Nie trzeba dodawać, że kryptowaluty nie są przeznaczone dla osób o słabym sercu.

Kryptowaluty to ryzykowna klasa aktywów.

Kryptowaluty

  • Dlatego większość ekspertów finansowych i zwolenników bitcoina zgadza się, że nawet inwestorzy lubiący ryzyko powinni zazwyczaj trzymać tylko niewielki procent swojego portfela w bitcoinie lub innych kryptowalutach.
  • Fred Wilson, dyrektor generalny firmy inwestycyjnej Union Square Ventures, uważa, że doświadczeni inwestorzy, którzy chcą inwestować w kryptowaluty, powinni zainwestować 5% swojej wartości netto w aktywa kryptowalutowe. Uważa jednak, że 5% to “” najprawdopodobniej najwyższy poziom tego, co przeciętna osoba powinna mieć.””
  • Jego opinię podziela Mark Painter, menedżer inwestycyjny w Everguide Financial Group, który inwestuje 5% środków swoich klientów w bitcoin, gdy tylko zrozumieją oni ryzyko. Stwierdza on jednak, że “”bitcoin jest tak spekulacyjny, jak to tylko możliwe w przypadku inwestycji””.
  • Tak więc, jeśli zdecydujesz się zainwestować w bitcoin (lub inne cyfrowe aktywa), prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli utrzymasz ekspozycję na kryptowaluty na poziomie pięciu procent lub mniej twojego ogólnego portfela inwestycyjnego, aby zminimalizować ryzyko, które wynika z tej nowej klasy aktywów.

Jak Bitcoin wpasowuje się do zróżnicowanego portfela?

Kilku zwolenników bitcoinów wskazało, że trzymanie tylko niewielkiej ilości zróżnicowanego portfela w bitcoinach może – w oparciu o dotychczasowe dane cenowe – znacznie zwiększyć zwrot z portfela.

Bitcoin jest najlepiej radzącym sobie aktywem ostatniej dekady, agresywnie przewyższając akcje, obligacje, złoto i ropę. Podczas gdy wielu ekspertów branżowych zgadza się, że niewiarygodne zyski pierwszych inwestorów raczej się nie powtórzą, większość zgadza się również, że jeszcze nie wiemy, jak wysoko może wzrosnąć cena bitcoina.